Vzdrževanje ribnika
Spomladansko in jesensko vzdrževanje ribnika
Vzdrževanje ribnika zajema čiščenje mulja in alg z vodnim sesalcem, zasaditev rastlin, popravilo ribnika, montažo filtrov in črpalk ter popolno pripravo ribnika za prihajajoče poletje ali zimo.
Sezonska opravila v vrtnem ribniku
Pomlad
- Ribe pričnemo hraniti s kakovostno hrano, ko je temperatura vode konstantno nad 8 stopinj.
- Spomladansko čiščenje pričnemo, ko se ribe predramijo z zimskega spanja in se pričnejo aktivno hraniti (temperatura vode od 10 do 12 stopinj celzija).
- Odstranimo odmrle dele rastlin in listje z dna ribnika.
- Z natego ali vodnim sesalcem odstranimo usedline in mulj z dna ribnika ter delno menjamo vodo (največ dve tretjini vode).
- Z drobno pleteno mrežico ali sesalcem odstranimo alge, ki se včasih naberejo na rastlinah in stranicah ribnika.
- Priključimo črpalko in filter (v filter dodamo bio starter-mikroorganizme, za hitrejšo aktivacijo biološkega čiščenja).
- Če imamo UV filter, očistimo stekleno epruveto v kateri se nahaja UV žarnica.
- V ribnik dodamo plavajoče rastline, da zmanjšamo obremenjenost vode s hranili in ublažimo hiter porast temperature, dokler se ne razrastejo podvodne rastline.
- Glede na to, kakšne težave smo imeli z ribnikom v predhodni sezoni, pred začetkom nove ustrezno ukrepamo (nabava kakovostnega filtra, UV filtra, menjava UV žarnice, pravilna zastopanost rastlin).
- Kakovost vode v ribniku lahko preverimo s pripravki za testiranje vode.
Poletje
- Na začetku poletja se temperatura vode hitro dviguje in lahko se pojavijo težave z algami. Ukrepi glede odstranjevanja nezaželenih alg in vzrokov njihovega nastanka so opisani na začetku poglavja.
- Ribe lahko hranimo večkrat na dan, vendar samo toliko, kolikor lahko v kratkem času pojedo. Hrana, ki ostaja v ribniku, kali vodo in povzroča razrast alg.
- Redno dotakamo vodo, ki je izhlapela.
- Po potrebi očistimo filter, UV filter in črpalko.
- Če se listi lokvanjev preveč razrastejo jih občasno lahko razredčimo, odstranimo propadajoče liste in odcvetele cvetove.
- Če imate poleti težave z zeleno vodo, čeprav ste odpravili vse možne vzroke za njihov nastanek, je priporočljiva vgradnja UV filtra pravilne zmogljivosti.
Jesen
- Jesen je čas, da pripravimo ribnik na prezimovanje.
- Ribe lahko jeseni obilno hranimo s kalorično hrano, da si lahko ustvarijo maščobne zaloge za zimo. Hranimo jih dokler je temperatura vode nad 8 stopinj.
- Ko se robne rastline začnejo sušiti, jih odrežemo nekaj centimetrov nad vodno gladino. Tako tudi pozimi oskrbujejo ribnik s kisikom.
- Odstranimo odmrle dele rastlin in posesamo mulj z dna ribnika ter delno zamenjamo vodo.
- Odstranimo tudi plavajoče rastline, ki niso odporne na zmrzal.
- Ko prenehamo s hranjenjem rib, očistimo filtre in jih pospravimo, razen če imamo čistilni sistem, ki je prirejen tako, da deluje tudi pozimi.
- Pomembno je, da ribnik ne zamrzne v celoti in je s tem omogočena izmenjava plinov. Na plitvejši del ribnika namestimo črpalko, katere izhodni del naj bo tik pod vodno gladino. Črpalko pustimo delovati ves čas. Tako dosežemo, da voda na gladini valovi in ne zamrzne.
- Ko ribe obmirujejo na dnu ribnika, jih pustimo čim bolj pri miru.
Zima
- Pozimi vrtni ribnik miruje. Občasno preverimo stanje črpalke in jo po potrebi očistimo. Črpalka naj deluje ves čas, da luknja v ledu ne zamrzne.
- Nikoli ne razbijamo ledu ali hodimo po njem, saj bi prestrašili ribe, ki bi zaradi šoka lahko poginile.
- Pozimi rib ne hranimo.